Czym ogrodzić działki rekreacyjne?

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, siatka ogrodzeniowa, przesłony ogrodzeniowe, gabiony

Najważniejsza jest skuteczna ochrona zewnętrzna. Poszczególne działki można przegrodzić nawet zwykłą siatką plecioną.

 

Sztywne panele Nylofor 3D

To one najlepiej zabezpieczą cały kompleks działek z zewnątrz. W zależności od stopnia zagrożenia ze strony wandali, możesz wybrać panele o grubszym lub cieńszym drucie (5 lub 4 mm) oraz różnych rozmiarach oczek. Panele Nylofor powlekane na kolor zielony lepiej stopią się z kolorystyką ogrodów (dzięki podwójnej powłoce mają też dłuższą gwarancję użytkowania). Ale jeśli zależy ci na wersji ekonomicznej, możesz wybrać panele ocynkowane ogniowo. Pamiętaj jednak, że z czasem zmatowieją one naturalnie i nie będą już tak eleganckie.

 

Wewnętrzne przegrody z siatki

Poszczególne działki w całym kompleksie najlepiej poprzedzielać ogrodzeniami z siatki. Najtańszym rozwiązaniem będzie użycie siatek plecionych z linii Resitor. Oznaczą one granice działek, ale nie dadzą zbyt dużej ochrony. Dodatkowo ich montaż jest dość pracochłonny (spora ilość akcesoriów).

Niemal równie korzystne cenowo będzie zastosowanie siatek zgrzewanych z rodziny Pantanet. Są one znacznie sztywniejsze, a ich instalacja nie zabierze ci zbyt dużo czasu. Do wygrodzeń wewnętrznych najlepiej wybrać siatkę Pantanet Essential lub Light. Natomiast siatkę Pantanet Family (o znacznie grubszych drutach) możesz rozważyć nawet jako ogrodzenie zewnętrzne kompleksu działek (zamiast paneli Nylofor).

 

Zapewnienie prywatności

Jeśli otoczyłeś działki rekreacyjne ogrodzeniem z paneli, a poszczególni działkowicze pragną większej intymności w swoich ogródkach, możesz panele wyposażyć w przesłony Screeno Line. Są to listwy z tworzywa sztucznego, które wsuwa się pionowo w oczka paneli. Gdy przesłonisz wszystkie oczka, uzyskasz całkowicie nieprzezierną „ścianę”. Takie przesłony nadadzą się szczególnie od strony ruchliwej ulicy lub popularnej ścieżki spacerowej.

Uskoki i spadki

Jeżeli część działek znajduje się na terenie pochyłym, który może się osuwać, zastanów się nad wykorzystaniem gabionów. Te kosze wypełnione kamieniem skutecznie zabezpieczą skarpy, a dodatkowo staną się ciekawym elementem „wystroju” działek. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie gabionów zgrzewanych, gdyż zachowają one niezmieniony kształt i elegancję przez długie lata użytkowania.