Czym najlepiej ogrodzić szkołę lub przedszkole
 

Czym najlepiej ogrodzić szkołę lub przedszkole
Panel zgrzewany Siatka pleciona
Przy tego typu realizacjach najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci. Dlatego warto zastosować rozwiązania sprawdzone i o wysokiej jakości.

Czy szkołę zawsze trzeba ogrodzić? 

We współczesnym świecie – pełnym niepewności i przemocy – już raczej tak. Ale swoją najważniejszą ochronną funkcję ogrodzenie spełni w szkołach zlokalizowanych w centrach miast oraz przy ruchliwych ulicach. W wielu wsiach i mniejszych miejscowościach przedszkola i szkoły wybudowane są przy głównej „przelotowej” drodze. Zaaferowane i rozbawione dzieci mogłyby z łatwością wybiec nagle na ulicę.

 

Panele ogrodzeniowe Nylofor 3D

 

Jaki cel spełnia ogrodzenie?

W przypadku szkół i przedszkoli ogrodzenie przede wszystkim wytycza granice. Osobom z zewnątrz mówi: „Tu jest szkoła. Musisz mieć pozwolenie, aby wejść do środka”. Natomiast dzieci i młodzież znajdujące się wewnątrz wiedzą, że przekroczenie granic ogrodzenia (czyli samowolne wyjście poza teren szkoły) jest złamaniem przepisów. Dla obu grup jest to też pierwsza bariera, którą trzeba pokonać (czyli włożyć w to pewien wysiłek i spryt).

 

Panele ogrodzeniowe Nylofor 3D Panele ogrodzeniowe Nylofor 3D

Czy siatka wystarczy?

Siatki plecione typu Resitor dość łatwo zniszczyć. Przy pewnej dozie cierpliwości można je nawet samemu rozpleść tak, że powstanie w nich dziura. A wszyscy dobrze wiemy, jak pomysłowe bywają nasze dzieci.

Siatki zgrzewane z linii Pantanet są trwalsze, ale modele o cieńszych drutach można przeciąć nawet ogrodowymi nożycami.

 

Siatka ogrodzeniowa Pantanet Family

 

Dlatego do ochrony szkół i przedszkoli rekomendujemy panele ogrodzeniowe z poziomym profilowaniem (Nylofor 3D) lub płaskie z podwójnymi drutami poziomymi (Nylofor 2D).

Można zastosować ogrodzenie z powłoką ocynkowaną (Przedszkole nr 24 w Bielsku-Białej), ale bardziej reprezentacyjne – szczególnie na front szkoły – są panele powleczone (Fundacja Edukacji Międzynarodowej we Wrocławiu).

 

Panele ogrodzeniowe Nylofor 3D Panele ogrodzeniowe Nylofor 3D

Odrobina prywatności

Jeśli szkoła lub przedszkole zlokalizowane są na terenie osiedla mieszkaniowego albo w innej gęstej zabudowie, warto rozważyć zastosowanie przesłon. Tak, jak uczyniło to Przedszkole „Dziecięcy Sad” w Gliwicach. W antracytowe ogrodzenie Nylofor 3D otaczające zewnętrzny plac zabaw dla dzieci wsunięto listwy Screeno Line o podobnym odcieniu. Dzięki nim osoby na sąsiednich posesjach nie są już w stanie zobaczyć, co dzieje się na terenie przedszkola.

 

Panele ogrodzeniowe Nylofor 3D

 

Bramy i furtki wejściowe

Gdy na terenie szkoły znajduje się również parking, ogrodzenie trzeba wyposażyć w bramy wjazdowe. Najlepiej zadanie to spełniają automatyczne bramy przesuwne Egidia lub Robusta (Szkoła Muzyczna w Sosnowcu). Jeśli jednak brakuje nam na posesji miejsca, aby skrzydło bramy przesuwnej odsunęło się do końca, wybierzmy zautomatyzowane bramy dwuskrzydłowe.

Dla wchodzących pieszo przygotujmy furtki, najlepiej z elektrozaczepem (wtedy będziemy mieć pewność, że zawsze będą odpowiednio zamknięte). Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie domofonu, a nawet wideofonu, który da nam pełną kontrolę nad osobami wkraczającymi na teren szkoły lub przedszkola.

 

Panele ogrodzeniowe Nylofor 3D

Zobacz także:
Komentarze