Czy warto wydać więcej na gabiony i murek gabionowy?

Wykorzystane elementy: murki gabionowe, gabiony

 

Odpowiedź brzmi iście studencko: to zależy. Od przeznaczenia, do którego chcemy użyć dany produkt.

 

Gabiony i murki gabionowe to produkty, który na stałe zagościły w ofercie Betafence dla klientów indywidualnych i cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać w ich funkcjonalności i wielorakiemu przeznaczeniu w ogrodzie. Nabywców nie odstrasza wyższa cena niż w przypadku tradycyjnych produktów ogrodzeniowych, ponieważ wraz z nią idą jakość, oryginalność i mnóstwo możliwości w trakcie całego okresu użytkowania. Przyjrzyjmy się zatem konkretnym cechom gabionów i murków gabionowych, które przyniosły ich popularność przy domach prywatnych i osiedlach mieszkaniowych.

 

Konstrukcje gabionowe

 

Różnice w cenie

 

Zanim jednak je omówimy, warto wyjaśnić sobie różnice w cenie głównych bohaterów tego artykułu a standardowych siatek i paneli ogrodzeniowych. W przypadku tych drugich koszt stanowi samo przęsło (i jego wielokrotność, w zależności od długości ogrodzenia) oraz słupy i akcesoria do montażu. Murki gabionowe i gabiony są produktami bardziej złożonymi. Pierwsze składają się z dwóch paneli, dedykowanych słupów, górnej i bocznej nakładki oraz wypełnienia. Drugie to prostopadłościenne kosze wykonane z najwyższej klasy siatki zgrzewanej, odpowiednio zabezpieczonej powłokami antykorozyjnymi. Je także należy w wybrany przez siebie sposób wypełnić. Ceny można porównać przeglądając nasz cennik. Ceny nie zawierają materiałów wypełniających.

Kiedy więc nie warto stawiać na murki i gabiony? Przede wszystkim wtedy, gdy cena jest dla nas najważniejszym faktorem produktu. Druga sytuacja to styl architektoniczny posesji: może się okazać, że klasyczne panele czy siatki będą się lepiej wpasowywały w otoczenie. Po trzecie to ogrodzenie boczne, które oddziela nas od sąsiedniej działki – tutaj w zupełności wystarczą produkty, które mają jedynie wydzielać teren. Wreszcie po czwarte: spokojna, bezpieczna okolica, gdzie nie jest wymagane większe zabezpieczenie, odgradzanie się od wzroku przechodniów czy niwelowanie hałasów.

 

Konstrukcje Gabionowe Murek Gabionowy Zenturo Betafence

 

Zalety murków gabionowych i gabionów

 

Inwestycja w murki i gabiony sprawdza się wtedy, gdy zależy nam na oryginalnym, eleganckim ogrodzeniu, które wyróżni się na tle okolicznych. Już sama konstrukcja tych produktów przykuwa uwagę, a swoboda w doborze wypełnienia wzmacnia unikatowość. Możemy postawić na kamienie, drewno, szkło, gałęzie itp. Ogranicza nas tylko wyobraźnia oraz przestrzeń, którą oferuje murek lub gabion. Co ważne – wypełnienie to możemy co jakiś czas wymienić, jeśli zmieni się nasza koncepcja co do wystroju posesji. Zainwestowanie w te produkty opłaci się więc także długofalowo, gdyż ułatwi nam zmianę bez wielkich kosztów.

Murki i gabiony są całkowicie nieprzezierne, dlatego warto na nie postawić wtedy, gdy zależy nam na odgrodzeniu się od wzroku osób przebywających poza posesją. Wpływają na komfort odpoczynku i zabawy w ogrodzie. Dodatkowo dzięki swojej budowie wytłumiają hałasy, a nawet przykre zapachy, które mogą przenosić się na naszą posesję z ulicy czy sąsiadujących działek.

 

Konstrukcje Gabionowe Murek Gabionowy Zenturo Betafence

 

Co ważne, zarówno gabiony, jak i murki gabionowe możemy użyć jako element małej architektury ogrodowej. Sprawdzą się jako elementy rabatek kwiatowych, niecodzienne podstawy do ławeczek, pozwolą wydzielić i zabezpieczyć miejsce na grilla, a nawet ułatwią organizacją ogrodowego kompostownika. Murki gabionowe możemy też wykorzystać jako konstrukcję dla roślin pnących, które na tle efektownego panelu z ciekawie dobranym wypełnieniem potrafią prezentować się jeszcze piękniej.

 

Murki i gabiony są więc warte swojej ceny, szczególnie wtedy, gdy chcemy zainwestować w coś więcej niż tylko grodzenie i bezpieczeństwo.