Czy warto bramę samemu składać z części?

Wykorzystane elementy: brama skrzydłowa, brama przesuwna

Pozornie tak. Pierwszy jednorazowy zakup będzie tańszy. Ale co zrobić, gdy za parę lat brama zacznie się psuć?

 

Coś mi tu nie pasuje

Oczywiście, że poszczególne części bramy możesz kupić samodzielnie. Duży wybór znajdziesz w supermarketach i składach budowlanych. Lokalne warsztaty też chętnie dostarczą ci same szyny, czy ramy do wypełnienia.

Domyślasz się jednak zapewne, że niektóre elementy mogą do siebie nie pasować, jeśli pochodzą od różnych producentów. Wtedy będziesz je musiał przycinać, doginać czy wiercić. Jeśli uszkodzisz ich powłokę (z tworzywa sztucznego czy cynku) i niezbyt dokładnie zabezpieczysz, miejsca te mogą szybko zacząć rdzewieć. A w warunkach domowych nie jest możliwe nałożenie powłok w tak profesjonalny sposób, jak w firmach ogrodzeniowych.

Znowu się zepsuła!?

Brama stworzona z części od różnych wytwórców nie będzie posiadała żadnej gwarancji. Nawet rękojmia działać będzie tylko wybiórczo, na dany element, a nie na całość konstrukcji. Jeśli więc cokolwiek się zepsuje, napraw będziesz musiał dokonywać nie tylko samemu, ale i na własny koszt. Większość producentów oferuje przynajmniej 2-letnie (a czasem nawet 10-letnie) gwarancje na bramy. Oznacza to, że wady urządzenia są usuwane na ich koszt przez wyspecjalizowane ekipy serwisowe.

Uwaga! Wypadek!

Coraz częściej nasze posesje wyposażamy w bramy przesuwne automatyczne. Takie bramy mogą się poruszać nawet pół metra na sekundę. Wydaje się niewiele, ale oznacza, że 4-metrowa brama otworzy się w 8 sekund. To krócej niż wyszukanie numeru telefonu w twojej komórce.

Jeśli złożysz bramę sam i nie wyposażysz jej w odpowiednie zabezpieczenia (listwy bezpieczeństwa, fotokomórki) lub niewłaściwie je podłączysz, o wypadek nie będzie trudno. Twoje małe dzieci lub domowe zwierzęta nie zdają sobie sprawy, jak szybko porusza brama.

Napęd kupię sobie samodzielnie

Zdarza się, że pod koniec inwestycji w dom nie masz już zbyt dużego budżetu. Montujesz więc bramę przesuwną ręczną z myślą o tym, że za jakiś czas dokupisz automat.

Ale jeśli nabędziesz go w innym sklepie i sam zainstalujesz, nie otrzymasz gwarancji na całą bramę. Gdy źle zamontowany napęd uszkodzi bramę, producent samej bramy może nie uznać twojej reklamacji. Dlatego nad samodzielnym składaniem bramy z części należy się bardzo dobrze zastanowić.