Czy to jeszcze ogrodzenie czy już sztuka? Gabiony w ogrodzie

Wykorzystane elementy: murki gabionowe, gabiony

Do niedawna o gabionach prawie nikt jeszcze nic nie słyszał. Stopniowo jednak, jak wkraczają one w nasz krajobraz, coraz bardziej zachwycają i zdobywają coraz większe uznanie. Na początku konstrukcje z gabionów stosowane były głównie do umacniania skarp i nabrzeży, dziś są coraz bliżej ludzi. Buduje się z nich efektowne ekrany akustyczne przy autostradach i drogach szybkiego ruchu, a także zachwycające ogrodzenia i elementy małej architektury ogrodowej. Gabiony w ogrodzie to doskonały pomysł, przekonaj się sam.

Czym są gabiony?

Gabiony to kosze wytwarzane z siatek pokrytych powłoką Zincalu lub z siatek ocynkowanych i pokrytych powłoką poliestrową, które łączy się ze sobą za pomocą spiral, drutu wiązałkowego, czy też klipsów. Ustawione rzędem jeden na drugim i wypełnione kamieniem, potrafią stworzyć naprawdę efektowną konstrukcję – na przykład ogrodzenie, które idealnie sprawdzi się zwłaszcza na dużych posesjach.

No tak, ale co z małymi posesjami? Czy ich właściciele mogą tylko pomarzyć o gabionach?

Gabiony w prywatnych ogrodach to nie tylko ogrodzenie, ale także elementy małej, a jakże wielkiej architektury. Meble ogrodowe z gabionów stanowią doskonałą alternatywę dla zwykłego leżaka czy też nudnego drewnianego stolika. Kosze gabionowe można wypełnić nie tylko kamieniem, ale także innym materiałem, na przykład szkłem lub betonem z odzysku, dzięki czemu można z nich stworzyć niemalże dzieła sztuki: gabionowe ławy, stoły, kwietniki czy też efektowne labirynty. Można samodzielnie zaprojektować takie konstrukcje, jednak montaż należy pozostawić specjalistom.

A czym jest murek gabionowy z Zenturo?

Gabiony w ogrodzie można także połączyć z murkami gabionowymi z paneli zgrzewanych Zenturo lub Zenturo Super firmy Betafence. Aby postawić murek gabionowy, wystarczy zamontować dwa przęsła paneli na prostokątnych słupach Zenturo, a przestrzeń między nimi wypełnić dowolnym materiałem, na przykład białymi otoczakami, łupinami orzecha kokosowego czy też łodygami bambusa. W ten sposób możesz wygrodzić całą swoją posesję lub też tylko jej część od strony sąsiadów lub od ulicy, a resztę ogrodzenia wykonać z paneli Zenturo.

Murki gabionowe Zenturo mogą służyć nie tylko za efektowne ogrodzenie. Możesz z nich także zbudować przepierzenie, za którym ukryjesz kompostownik lub warzywne grządki albo też przesłonę prysznica ogrodowego.

Gdzie kupić?

Znajdź dytrybutora murków i gabionów Betafence z Twojej okolicy dzięki prostej wyszukiwarce – wystarczy, że wpiszesz kod pocztowy lub nazwę miejscowości.