Cynkowanie galwaniczne czy ogniowe – które wybrać?

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, siatka ogrodzeniowa, brama skrzydłowa, brama przesuwna, słupki ogrodzeniowe

Która metoda zabezpieczania ogrodzenia jest skuteczniejsza? I czy w ogóle warto zwracać na nią uwagę?

Inwestycja w nowe ogrodzenie powinna zostać bardzo dokładnie przemyślana i to w każdym aspekcie. Oczywiście, zawsze najbardziej liczą się dla nas bezpieczeństwo i atrakcyjny wygląd produktów, które będą otaczały naszą posesję. Jednak żeby być w pełni usatysfakcjonowanym z dokonanego wyboru, warto pomyśleć także o trwałości ogrodzenia.

Odpowiednio przygotowane przez producenta panele i siatki posłużą nam przez wiele lat, bez konieczności dodatkowej konserwacji czy remontu. Dlatego zanim wybierzemy ten ostateczny model, zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób został zabezpieczony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Czym jest cynkowanie?

Najpopularniejszą metodą chronienia produktów wykonanych ze stali jest ich cynkowanie. W skrócie proces ten polega na pokryciu powierzchni stalowych powłoką cynku. Pierwiastek ten chroni je przed korozją, która jest efektem oddziaływania wody i powietrza ze stalą. Metodę cynkowania stosuje się powszechnie choćby w przemyśle motoryzacyjnym czy budowlanym. Sięgają po nią także producenci ogrodzeń metalowych.

Dwie najpopularniejsze metody cynkowania

W przemyśle ogrodzeniowym najczęściej stosuje się jedną z dwóch metod cynkowania:

  • galwaniczne
  • ogniowe

Cynkowanie galwaniczne wykonuje się przy użyciu prądu, czyli w procesie elektrolizy. Stosuje się je w przypadku, gdy produkt w dalszej kolejności ma zostać dodatkowo pomalowany. Galwanizacja sprawia, że powłoka cynku jest gładka i jednolita, nie ma zgrubień i nadlewów, które negatywnie wpływają na wygląd panelu lub siatki.

Bywa jednak niedokładna, co sprawia, że w trudno dostępnych miejscach produkt jest “niedocynkowany”. Pamiętajmy też, że naniesiona w ten sposób powłoka jest bardzo cienka, przez co mniej trwała. Warto zwrócić również uwagę, że niektórzy producenci sprzedają ogrodzenia cynkowane galwaniczne jako gotowe wyroby. To błąd ponieważ, jak wspomnieliśmy, tego typu ogrodzenie musi zostać dodatkowo pomalowane.
Cynkowanie ogniowe polega z kolei na zanurzeniu produktu w rozgrzanym do stanu ciekłego cynku. Dzięki temu na ogrodzeniu tworzy się grubsza i bardziej trwała powłoka, w dodatku zarówno po zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie słupa. Cynkowane w ten sposób panele, słupy i bramy są więc zdecydowanie bardziej wytrzymałe i zapewniają ochronę przez wiele lat. Warto zaznaczyć, że produkty te nie wymagają dodatkowego malowania, choć oczywiście na nasze życzenie producent może to zrobić.

Różnice pomiędzy cynkowaniem galwanicznym a ogniowym są więc na tyle znaczące, że warto świadomie wybrać ogrodzenie lepiej zabezpieczone przed uszkodzeniami.