Co wybrać: gabion zgrzewany czy pleciony?

Wykorzystane elementy: murki gabionowe, gabiony

 

Twoja decyzja powinna zależeć głównie od tego, jakie podstawowe funkcje ma spełniać twój gabion.

 

Gdzie zastosujesz swój gabion

Z koszy gabionowych możesz wykonać między innymi:

  • ogrodzenie swojego domu – całe lub tylko jego fragmenty
  • podstawy do twoich ogrodowych krzeseł i stołów lub ściany ogrodowego grilla
  • wsparcie skarpy albo element pomagający wyrównać różnice poziomów
  • ochronę brzegów rzeczki, która przepływa przez twoją posesję – aby nie wylewała w czasie wiosennych roztopów.

Do tworzenia ogrodzenia czy architektury ogrodowej lepiej nadadzą się gabiony zgrzewane. Do zabezpieczania gruntu – gabiony plecione. Dlaczego?

Elastyczność kontra sztywność

Gabiony plecione są dużo bardziej elastyczne niż zgrzewane. Nawet w rękach łatwo je wyginać na różne strony. Tę ich zaletę doceniono głównie w infrastrukturze. Kosze gabionowe można dobrze dopasować do różnych kątów nachylenia zboczy. Materace gabionowe wyścielą dokładnie dna lub brzegi cieków wodnych.

Gabiony zgrzewane są na tyle sztywne, że ręcznie bardzo trudno je wygiąć. Ale dzięki temu zachowują swój kształt niezależnie od miejsca postawienia czy rodzaju wypełnienia. Twoje gabionowe meble ogrodowe nie wybrzuszą się  przez wiele lat użytkowania. A gabionowe donice przetrzymają nawet długowieczną agawę 🙂

Różnorodność wypełnień

Gabiony plecione występują w niewielu odmianach (wielkości oczek czy grubości drutu). Przeznaczone głównie na duże inwestycje, są wypełniane kruszywem o znacznej średnicy. Ponieważ często są zasłonięte (woda) lub zarośnięte, nie muszą odznaczać się zbytnią elegancją.

Co innego gabiony zgrzewane. One bardzo lubią się pokazać. Ponieważ można je wykonać w niemal każdej kombinacji (oczek, drutów i powłok), nie ma też ograniczeń dla materiałów, które wkładamy do środka. Poza fragmentami skał, mogą to też być kamienie o różnej średnicy i kolorze, bryły szklane, a nawet pocięte pniaki drzew czy różnobarwne butelki.

Bezpieczeństwo użytkowania

I na koniec kwestia ochrony. Gabiony plecione skręcane są drutami, których końcówki mogą wystawać i kaleczyć. Gabiony zgrzewane łączone są spiralami. Żadne ich elementy nie wystają tak, by można o nie zahaczyć. To ważne szczególnie, gdy stawiasz gabiony we własnym ogrodzie (w którym bawią się twoje dzieci) czy w przestrzeni miejskiej.