Co wybrać: gabion czy murek gabionowy?

Wykorzystane elementy: murki gabionowe, gabiony

Wielu z nas może być zaskoczonych samym pytaniem. Czy to nie jest ten sam produkt?

Prawdą jest, że wiele artykułów i opracowań stosuje te wyrażenia wymiennie. Ale w rzeczywistości oba produkty różnią się zarówno konstrukcją, jak i zakresem zastosowań.

 

Wolnostojące kontra betonowane

Gabiony to kosze stworzone z arkuszy siatki zgrzewanej połączonej spiralami. Są ustawiane na utwardzonym podłożu, ale w żaden sposób nie są z nim połączone. Puste gabiony wypełnia się kamieniem, a następne zamyka
i układa na górze kolejną warstwę koszy.

Natomiast murki gabionowe są rodzajem ogrodzenia panelowego, tylko że składającym się jakby z dwóch warstw. Przestrzeń pomiędzy równoległymi panelami również wypełnia się kamieniem. Lecz podobnie jak inne ogrodzenia, murki gabionowe na trwale łączą się z podłożem. Najczęściej poprzez słupy betonowane w ziemi, znajdujące się wewnątrz lub na obrzeżach konstrukcji.

 

Oporowe lub dekoracyjne

Poprawnie postawione gabiony potrafią wytrzymać bardzo duże obciążenia boczne. Dlatego pierwotnie wykorzystywane były głównie w infrastrukturze jako mury oporowe przy skarpach i na brzegach rzek.

Jeśli twoja posiadłość usytuowana jest na zboczu lub występują na niej różnice poziomów, możesz poza upiększaniem ogrodu użyć gabionów również jako elementów wspierających i zabezpieczających.

Murki gabionowe to ogrodzenia o dużej masie ogólnej, ale niewielkiej szerokości (około 20 cm). Są o wiele mniej stabilne niż gabiony i dużo bardziej podatne na silne podmuchy wiatru. Stąd tak ważne jest ich zakotwiczenie w podłożu i wykorzystywanie raczej jako elementu dekoracyjnego.

 

Nieprzezierne i wygłuszające

Oba rozwiązania łączy jedno: ze względu na podobny rodzaj wypełnienia (kamienie, skały, otoczaki, bryły szklane) zarówno gabiony, jak i murki gabionowe zapewnią ci komfort prywatności. W wielu wypadkach (mała średnica kamieni) oba ogrodzenia stworzą całkowicie nieprzezierną ścianę, która skutecznie wygłuszy hałasy dochodzące z ulicy lub ogrodu sąsiada.