Bramy przesuwne – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wykorzystane elementy: brama przesuwna

 

Przed kupnem bramy przesuwnej dobrze jest poznać odpowiedzi na kilka pytań. Skorzystaj z naszych porad.

Jak często brama będzie otwierana

Brama do prywatnej posesji, gdzie przewidywana dzienna ilość cykli (1 cykl = 1 otwarcie + 1 zamknięcie) nie przekroczy 6, nie musi posiadać podwyższonej wytrzymałości na zużycie. Brama Egidia wystarczy tu w zupełności. Natomiast brama do osiedla domków jednorodzinnych, wspólnoty mieszkaniowej lub zastosowań przemysłowych, gdzie dzienna ilość cykli niejednokrotnie sięga 100, wymaga wytrzymalszej konstrukcji. Wtedy warto wybrać bramę Egidia HD lub Robusta.

 

Jak szeroka powinna być brama przesuwna

Na świetle wjazdu nie warto oszczędzać. Codzienna męczarnia z wjazdem na posesję nie wynagrodzi niższej ceny bramy. Przy typowym wjeździe na posesję pod kątem prostym w stosunku do ulicy zaleca się zastosowanie bramy o minimalnym świetle wjazdu około 4 metrów (szerokość naszego samochodu + 2 metry). Natomiast im szerzej, tym wygodniej. Przy zastosowaniach przemysłowych, dobór światła wjazdu jest bardziej skomplikowany. Oczywiście trzeba mieć na uwadze gabaryty przejeżdżających pojazdów. Ciężarówki z naczepą, autobusy i inne długie pojazdy wyraźnie zacieśniają osty zakręt tylną osią. Przy doborze powinno się dokonać obliczeń sytuacyjnych i również kierować się zasadą: im szerzej, tym wygodniej.

 

Brama Ogrodzeniowa Egidia SC Betafence

Gdzie na ogrodzeniu zamontować bramę

Miejsce instalacji bramy przesuwnej należy dokładnie zaplanować przed jej kupnem. Trzeba określić, w którym kierunku ma się otwierać brama i czy długość prostej linii ogrodzenia, na której stanie brama jest wystarczająca, aby skrzydło bramy otwarło się w pełni. Można tu skorzystać z uproszczonego wzoru

(Lmax: Maksymalna długość ogrodzenia, która jest potrzebna, aby zamontować bramę i mieć miejsce, żeby ją otworzyć)

lub poprosić producenta o przesłanie rysunku z podstawowymi wymiarami. Ważne jest również, aby w miejscu, gdzie przesunie się otwarte skrzydło bramy, nie zamontować furtki, gdyż grozi to kolizją.

 

Jakie wypełnienie bramy będzie najlepsze

Wybór wypełnienia bramy zależy od wielu czynników, jednak przede wszystkim od przeznaczenia bramy i gustu wybierającego. Do zastosowań posesyjnych warto wybrać standardowy panel Nylofor 3D. Dla osób chcących produktu nietypowego polecamy panel Zenturo. Natomiast osobom ceniącym sobie prywatność proponujemy użycie dodatkowego wypełnienia paneli przesłonami Nevada. W przemyśle preferuje się wypełnienie tralkami z profilu zamkniętego, co stanowi połączenie bezpieczeństwa, wytrzymałości oraz przejrzystości konstrukcji – nikt niepowołany się nie przedostanie i łatwo wykryć potencjalnych intruzów. Tu swoje zadanie dobrze spełni brama Egidia palisada.

Zabezpieczenie antykorozyjne

Jeśli zależy nam na trwałym zabezpieczeniu antykorozyjnym oraz wyglądzie dopasowanym do reszty otoczenia, zaleca się zakupienie bramy ocynkowanej ogniowo i pomalowanej proszkowo. To wykonanie częściej występuje w bramach posesyjnych. W bramach przemysłowych inwestorom nie zależy tak bardzo na wyglądzie zewnętrznym. Kierują się wysoką odpornością korozyjną, dlatego wybierają bramy ocynkowane ogniowo.

 

 

Sprawiamy, że kupowanie ogrodzenia jest łatwiejsze niż kiedykolwiek przedtem.

Poznaj ofertę naszego sklepu internetowego

Brama ręczna czy brama automatyczna

Jeśli nie przewidujemy częstego otwierania bramy, a waga jej skrzydła nie przekracza 150 kg, można zdecydować się na zakup bramy ręcznej. Brama zamykana jest wtedy kluczem patentowym na zamek hakowy. W przypadku bram częściej używanych lub o wyższym ciężarze skrzydła, a my jeśli nie jesteśmy zagorzałym atletą postury Tomasza Majewskiego, zaleca się zastosowanie napędu. Należy jednak pamiętać, aby jego instalację oraz ustawienie zostawić profesjonalistom. W innym przypadku zamykająca lub otwierająca się brama może doprowadzić do wypadku.

 

Co zrobię, jak coś się zepsuje lub ktoś uszkodzi moją bramę

Kupując bramę u profesjonalnego producenta, w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia jednej z jej części wskutek uderzenia np. pojazdem mechanicznym, mamy możliwość dokupienia uszkodzonego elementu. Decydując się na zakup bramy od lokalnego, małego dostawcy brak nam pewności, co do standardów wymiarowych bram, ciągłości w używaniu jej elementów składowych, a nawet tego, że producent wciąż będzie obecny na rynku. Wtedy dorobienie zniszczonego elementu staje się niemożliwe.

Pytań jest oczywiście więcej, szczególnie jeśli zależy nam na dokonaniu najlepszego wyboru. Dlatego im więcej pomyślimy przed zakupem, tym bardziej dopasowana do naszych oczekiwań będzie nasza nowa brama.

 

Brama samonośna czy na szynie

Samonośna brama przesuwna i bramy przesuwnej na szynie – poznaj różnice.

 

Oferta bram przesuwnych Betafence

Zobacz pełną ofertę bram przesuwnych Betafence.

 

Zapraszamy po konsultacje

Bartosz Markiewicz – Kierownik Rozwoju Produktu