Brama dwuskrzydłowa czy przesuwna?

Wykorzystane elementy: brama skrzydłowa, brama przesuwna

 

Pewnie większość z was wolałaby przesuwną. Jest taka reprezentacyjna. Dowiedzcie się jednak, dlaczego nie zawsze możecie ją wybrać.

Brama skrzydłowa a przestrzeń

Bramy przesuwne najlepiej sprawdzają się na posesjach długich. Brama, której światło wjazdu ma 4 metry posiada jeszcze ponad 1-metrową przeciwwagę. Czyli by się odsunąć do samego końca potrzebuje prawie 6 metrów dodatkowej długości ogrodzenia. Na działkach wąskich często brakuje tej przestrzeni i wtedy lepszym wyborem jest brama dwuskrzydłowa.

Przy bramach skrzydłowych natomiast należy pamiętać o miejscu w głąb posesji. W bramie o szerokości 4 metrów każde skrzydło po otwarciu będzie wystawało na odległość 2 metrów. Sprawdźmy więc, czy nie zamontowaliśmy za blisko oświetlenia ogrodowego lub kwietników.

Spadki terenu

Jeżeli do naszego domu prowadzi droga dojazdowa o dużym nachyleniu (pod górę), to zamontowanie bramy dwuskrzydłowej będzie niemożliwe. Zwyczajnie się ona nie otworzy.

W przypadku nachylenia bocznego terenu (między lewym i prawym słupem bramy) trzeba natomiast pamiętać, że otwarta przestrzeń pod bramą przesuwną będzie różnej wielkości. Pomijając aspekt wizualny, dołem może się przecisnąć nasz domowy zwierzak i wybiec na ulicę. Wtedy lepiej jednak rozważyć choćby częściowe wyrównanie gruntu.

Podmuchy wiatru

Generalnie bardziej stabilne są bramy przesuwne (ich słupy są zwykle masywniejsze i poruszają się wewnątrz słupa przejezdnego). Nawet częściowo odsunięte bramy przesuwne powinny wytrzymać podmuchy wiatrów wiejących w Polsce.

O wiele więcej uwagi należy poświęcić bramom skrzydłowym. Ich stabilność oparta jest o pracę siłowników przymocowanych do skrzydeł bramy. Silniejsze podmuchy mogą wygiąć siłowniki lub profile, do których są przykręcone, albo wyrwać śruby mocujące. Dlatego bramy dwuskrzydłowe – szczególnie w porze orkanów – należy trzymać w pozycji zamkniętej.

Furtka do bramy skrzydłowej

Bramy przesuwnej nie powinno się też montować, gdy będzie ona kolidować z furtką wejściową, czyli skrzydło bramy zasłoni światło wejścia furtki. Przekonanie, że zawsze będzie się pamiętać o zasadach bezpieczeństwa jest złudne. Szczególnie małe dzieci mogą nie mieć wyczucia, z jaką prędkością porusza się brama przesuwna. Dlatego na posesjach wąskich rekomendujemy użycie bram dwuskrzydłowych.