Automatyka do bram – czy warto zainwestować?

Wykorzystane elementy: brama skrzydłowa, brama przesuwna

Czy warto kupować bramę wyposażoną w napęd? A może lepiej najpierw sprawdzić, czy rzeczywiście ten napęd jest nam potrzebny? Sprawdź, jaką decyzję warto podjąć przy zakupie bramy wjazdowej.

Bramy przesuwne wyposażone w automatykę są już właściwie standardem, zwłaszcza, gdy właściciele korzystają ze swoich bram regularnie. Zazwyczaj osoby, które zakupiły bramę przesuwną bez napędu, prędzej czy później dokupują automatykę. Jeżeli więc już teraz rozważasz wyposażenie bramy w napęd, lepiej od razu zdecydować się na bramę automatyczną.

Decydując się na bramę skrzydłową, zakup napędu można rozważyć dopiero po pewnym czasie jej użytkowania. Skrzydła takiej bramy o standardowej długości (2,5-3,5 m) są stosunkowo lekkie w porównaniu z jednym ciężkim skrzydłem bramy przesuwnej, więc teoretyczne korzystanie z niej nie powinno być problemem. Ale czy długo będzie nam się chciało to robić, nieraz kilkakrotnie w ciągu dnia, w upale, w słocie, w śniegu i mrozie, w pośpiechu?

 

bramy-ogrodzeniowe-i-furtki-Brama-Przesuwna-Egidia-Betafence

Napęd dodaje skrzydłom bram… skrzydeł!

Zatem w kontekście komfortu warto wyposażyć w napęd zarówno bramę przesuwną, jak i skrzydłową. Bramę wyposażoną w napęd otworzymy za pomocą jednego przycisku na pilocie, wygodnie siedząc w samochodzie lub w domu, gdy otwieramy bramę przed naszymi gośćmi. Możemy opuścić naszą posesję, na przykład w drodze do pracy, a brama sama się za nami zamknie. Oszczędzamy więc nie tylko nasze siły, ale i czas, zwłaszcza wtedy, kiedy z bramy korzystamy naprawdę często. A ile taki komfort kosztuje?

Przykładowo za automatyczną bramę przesuwną Egidia HD ocynkowaną o szerokości 3,5 m i wysokości 2m zapłacimy o 1450 zł netto więcej niż za taką samą bramę manualną, co zwiększa nam koszt bramy o około 50%. Koszty te przekładają się jednak na wiele lat komfortu, warto więc ponieść je już na początku inwestycji w bramę, a nie dopiero po latach, kiedy będziemy mieć naprawdę dość ręcznego otwierania bramy.

Napęd do bram skrzydłowych jest tańszy, więc może też nie warto najpierw sprawdzać, jak długo jesteśmy w stanie z uśmiechem na twarzy otwierać i zamykać bramę kilka razy dziennie?

Same plusy

W przypadku automatycznych bram Betafence, rzeczywiście można mówić tylko o samych plusach, bo minusów nie znajdziemy. Automatyka montowana przez autoryzowanego montażystę z firmy FAAC lub Beninca, współpracującej z Betafence, objęta jest 2-letnim okresem gwarancji. Dodatkowo możesz mieć także pewność, że dokupisz części zamienne do swojej bramy, nawet jeśli zostanie zaprzestana produkcja Twojego modelu (przykładowo, części zamienne do wycofanych z asortymentu bram Robusta i Bekamatic będą dostępne w sprzedaży jeszcze przez 5 lat od daty zakończenia produkcji danego modelu).