10 zasad montażu ogrodzenia z paneli

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, siatka ogrodzeniowa

 

Twoje ogrodzenie będzie piękne i wytrzymałe. Wystarczy, że zapamiętasz tych kilka prostych wskazówek.

1. Sprawdź, czy masz odpowiednie narzędzia do montażu ogrodzenia z paneli

Zanim zaczniesz pracować upewnij się, czy masz wszystkie potrzebne narzędzia. Ich listę znajdziesz w instrukcji dołączonej do każdego produktu. Na pewno musisz zaopatrzyć się w:

  • łopatę i taczki, by wykopać dołki pod słupy oraz przewieźć beton
  • sznurek poziomujący i poziomicę
  • miarkę, młotek, zestaw kluczy (w przypadku niektórych modeli także imbusowe)
  • Dodatkowo: paliki, wiertarkę, szczypce

 

Sprawiamy, że kupowanie ogrodzenia jest łatwiejsze niż kiedykolwiek przedtem.

Poznaj ofertę naszego sklepu internetowego

 

słupy-ogrodzeniowe-i-akcesoria-Słupy-Bekaclip-Betafence

2. Zaznacz palikami narożniki ogrodzenia

Rozstaw słupów narożnikowych, które w przypadku siatek ogrodzeniowych są też słupami naciągowymi, zależy od ukształtowania terenu oraz wytycznych dotyczących konkretnego modelu. Słupy naciągowe zaleca się w każdym rogu ogrodzenia oraz przy zmianie kierunku jego prowadzenia. W przypadku długich prostych należy umieścić słupy naciągowe co 25 m.

3. Oznacz miejsce na słupy

Paliki wykorzystaj także do oznaczenia miejsc, w których ustawisz słupy podtrzymujące siatkę lub panel. Ich „zagęszczenie” zależy od wybranego modelu.

4. Dobierz rozstaw słupów

Rozstaw słupów zależy od modelu ogrodzenia, na który się zdecydujesz. W przypadku paneli musisz wziąć pod uwagę ich szerokość. Z kolei montując siatkę ogrodzeniową najlepszym rozwiązaniem będzie rozmieszczenie słupów pośrednich co 2,5-3 m.

5. Ustal głębokość przemarzania gruntu

Przygotowując się do wstawienia słupka musisz wiedzieć, jak głęboki dołek wykopać i co za tym idzie – jaka część słupka znajdzie się pod ziemią.  Parametr ten określ sprawdzając głębokość przemarzania gruntu, która w Polsce waha się od 0,8 do 1,4 m.

6. Wybierz wysokość słupa

Informacja o głębokości przemarzania pomoże Ci wybrać wysokość słupa. Oprócz niej ważnymi czynnikami są: wysokość panelu/siatki oraz wysokość ewentualnej podmurówki. W przypadku montażu na uskoku, należy dodać wysokość przesunięcia na uskoku.

 

 

7. Dobierz wielkość dołka pod słupek

Przyjmuje się, że optymalna średnica dołka pod słupek powinna wynosić 20-25 cm. Węższy otwór może przyczynić się do braku stabilności ogrodzenia. Z kolei szerszy zmusi Cię do użycia większej ilości betonu.

8. Przygotuj beton

Musisz przygotować taką ilość betonu, która pozwoli na wypełnienie wszystkich otworów na słupy. Skorzystaj ze wzoru:

V=πr2h

Gdzie „r” to promień otworu, a „h” głębokość, na jaką wykopano dołek.

Pamiętaj, że czas schnięcia betonu zależy od warunków atmosferycznych. Przyjmuje się, że w temperaturze +20 stopni C beton osiąga całkowitą odporność na ściskanie po miesiącu.

9. Montaż paneli lub siatek

Nie musisz jednak czekać aż tak długo. W przypadku paneli, przy sprzyjających warunkach pogodowych, możesz osadzić ogrodzenie po 2-3 dniach. W przypadku siatki, którą trzeba naciągać, należy poczekać nieco dłużej – ok. 7 dni.

10. Montaż ogrodzenia z paneli na pochyłościach i uskokach

W przypadku pracy na nierównym terenie, montaż należy dostosować do możliwości produktu. Pamiętaj, by zacząć od najwyższego punktu terenu. W przypadku paneli wysokość wyrównujesz za pomocą np. obejm czy też przesunięcia przęsła wzdłuż specjalnego słupa (np. system Bekafor i słupy Bekafix).

Z kolei siatkę dopasuj operując poziomem naprężenia. Do tego celu użyj szczypiec korygujących.

montaz-Siatka-Pantanet-Betafence