Termoizolacyjne gabiony w Centrum Sportowym
dodano 16/12/2013

Termoizolacyjne gabiony w Centrum Sportowym
Fasada głównego budynku w belgijskim Centrum Sportowym L’orneau została wzmocniona dekoracyjnym murem z gabionu, który ma właściwości termoizolacyjne.
/site_media/uploads/Aktualnosci_gabion_centrum_sportowe_gembloux/gabion_centrum_sportowe_3.jpg /site_media/uploads/Aktualnosci_gabion_centrum_sportowe_gembloux/gabion_centrum_sportowe_2.jpg /site_media/uploads/Aktualnosci_gabion_centrum_sportowe_gembloux/gabion_centrum_sportowe_5.jpg

W ciągu ostatnich lat zmieniło się podejście do konstrukcji gabionowych. Pierwotnie gabiony zostały przewidziane jako elementy infrastruktury, głównie do umacniania skarp i koryt rzecznych. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są w innych celach, np. jako niezwykle interesujące składniki małej architektury ogrodowej albo ściany budynków.

 

Gabionowa fasada

W Centrum Sportowym L’orneau w Gembloux (Belgia) fasadę budynku ozdobiono gabionowym murem, wypełnionymi materiałem skalnym. Konstrukcja ma dwa metry szerokości i dziesięć metrów wysokości. Gabion zbudowano z siatki o oczku 76,2x76,2 mm i grubości drutu wynoszącej 4,55 mm. Kosze wypełniono szaro-brązowymi głazami. Wykorzystano także standardową funkcję gabionów do zabezpieczenia skarpy, poniżej której znajdują się parkingi. Za cały pomysł odpowiada studio projektowe Atelier de l’Arbre d’Or z Namur.

 

Oryginalne i energooszczędne

Fasada budynku głównego zyskała w ten sposób nie tylko na atrakcyjności, stanowiąc niewątpliwą wizytówkę Centrum. Kamienie wypełniające stalowe kosze posiadają właściwości termoizolacyjne – latem sprawią, że w budynku będzie chłodniej, natomiast zimą ograniczą utratę ciepła, osłaniając ścianę od zimna z zewnątrz. W ten sposób z pewnością w perspektywie czasu gabiony przyniosą oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Dodatkowo gabion będzie trwały, ponieważ drut siatki został pokryty antykorozyjną powłoką o nazwie Zincalu Ultra, czyli specjalnego stopu cynku i aluminium o grubości minimalnej 350 g/m2.

 

Mur gabionowy w Centrum Sportowym


Ekologiczne i efektywne

Termoizolacyjne właściwości gabionu wpisują się w całokształt projektu Centrum Sportowego L’orneau, opartego o rozwiązania ekologiczne i energooszczędne. Obiekt posiada wysokiej wydajności izolację, zoptymalizowany system oświetleniowy oraz system wentylacji naturalnej. Oprócz tego zamontowano tu kolektory słoneczne, pompy ciepła i kotły kondensacyjne.

Główny budynek hali sportowej wybudowano w latach 2012-2013. Centrum o łącznej powierzchni 3,5 tys. m2 kosztowało 4,9 mln Euro.

Kompleks jest mocno eksploatowany. Odbywają się tu liczne zajęcia sportowe: z koszykówki, siatkówki, tenisa, gimnastyki, badmintona, aikido, judo, kick-boxingu, tańców i wielu innych.

Powiązane produkty: