Terminal gazowy w Belgii ogrodzony przez Betafence
dodano 21/08/2013

Terminal gazowy w Belgii ogrodzony przez Betafence
Terminal Zeepipe, zaopatrujący Anglię i kontynentalną Europę w norweski gaz, został zabezpieczony ogrodzeniem wysokiego zabezpieczenia firmy Betafence.
/site_media/uploads/Aktualnosci_gassco_terminal_securifor_2d/terminal_gassco_securifor_2d_pict2229.jpg /site_media/uploads/Aktualnosci_gassco_terminal_securifor_2d/terminal_gassco_securifor_2d_zeebruge_terminal_3.jpg /site_media/uploads/Aktualnosci_gassco_terminal_securifor_2d/terminal_gassco_securifor_2d_zeebruge_terminal.jpg /site_media/uploads/Aktualnosci_gassco_terminal_securifor_2d/terminal_gassco_securifor_2d_pict2236_1.jpg /site_media/uploads/Aktualnosci_gassco_terminal_securifor_2d/terminal_gassco_securifor_2d_pict2230.jpg

Bezpieczny gaz

Zeepipe w Zeebruggen (Belgia) to jeden z dwóch terminali, którymi zarządza norweska grupa Gassco, zajmująca się transportem gazu z Norwegii do krajów Europy kontynentalnej i do Anglii. Obiekt jest potencjalnie zagrożony atakami wandali i terrorystów, dlatego kluczowym stało się zapewnienie mu ochrony na najwyższym poziomie.

W tym celu Gassco zdecydowała się na współpracę z Betafence – światowej klasy producentem ogrodzeń. Wokół terminalu postawiono ogrodzenie typu high security, składające się z podwójnego rzędu paneli ogrodzeniowych Securifor 2D. Takie rozwiązanie zapewnia skuteczną ochronę poprzez łatwość monitoringu (wykrywanie i identyfikacja) oraz znikomą możliwość pokonania go którąkolwiek ze stron.


Gassco terminal w Zeebugen


Niepokonane ogrodzenie

Co wyróżnia zastosowane ogrodzenie? Panele mają niewielkie oczka, w które nie można wsunąć rąk ani stóp. Dzięki temu likwiduje się opcję wspinaczki na ogrodzenie. Druty paneli są natomiast tak grube, że nie dają się przeciąć standardowymi narzędziami, takimi jak cęgi lub kleszcze.

W Zeepipe postawiono dwa rzędy paneli Securifor 2D:

  • ogrodzenie wewnętrzne: długość 1220 mb oraz wysokość 3,0 metrów (dodatkowo 0,4 m panelu zakopano w ziemi)
  • ogrodzenie zewnętrzne ma długość 1300 mb i wysokość 2,4 metra (dodatkowo pod ziemią zakopano 0,4 m panelu).

Panele zamontowano na słupach prostokątnych z listwą zabezpieczającą.

 

Wykrywanie i kontrola dostępu

Bramy uzupełniające ogrodzenie mają następujące wymiary:

  • bramy jednoskrzydłowe (1,0 x 2,4 m oraz 1,0 x 3,0 m)
  • bramy dwuskrzydłowe (6,0 x 2,4 m oraz 6,0 x 3,0 m)
  • bramy przesuwne z automatyką Bekamatic (6,0 x 2,4 m oraz 8,0 x 2,4 m)
  • speedgate (4,5 x 2,5 m)

Wszystkie zostały wypełnione panelami Securifor. Ogrodzenie zewnętrzne oraz bramy wyposażono w Secura Pulse – system elektronicznego wykrywania i odstraszania potencjalnych intruzów. Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa jest też kolor ogrodzenia (szary RAL 7030), który minimalnie odbijając światło, ułatwia monitoring za pomocą kamer.

 

Terminal – zadania

Terminal Zeepipe powstał w 1988 roku jako spółka joint venture. Znajduje się 5 km od wybrzeża, nieopodal wsi portowej Zeebruggen. Do jego głównych zadań należą: oczyszczanie gazu z elementów ciekłych i stałych, regulacja ciśnienia i temperatury gazu oraz wykonywanie pomiarów ilościowych i jakościowych gazu, rozsyłanego dalej przez system gazociągów.

 

Gassco terminal w Zeebugen


Z Norwegii do Anglii i do Europy kontynentalnej

Gassco jest przedsiębiorstwem państwowym nadzorującym 7,8 tys. km gazociągów, które transportują 88,5 mln m3 gazu z Norwegii. Gassco zarządza dwoma terminalami gazowymi: Zeepipe w Zeebruggen (Belgia) i Franpipe w Dunkierce (Francja).

Powiązane produkty: