Skarby UNESCO ogrodziliśmy panelami Zenturo
dodano 07/06/2013

Skarby UNESCO ogrodziliśmy panelami Zenturo
Bazylika Matki Boskiej Wniebowziętej i teren wykopaliska archeologicznego w Akwilei zostały ogrodzone panelami Zenturo.
/site_media/uploads/akualnosci_zenturo_akwilea/zenturo_akwilea_basilica_di_aquilieia,_museo_e_scavi_,_mosaici_aula_teodoriana_14_aragosta_sull'albero.jpg /site_media/uploads/akualnosci_zenturo_akwilea/zenturo_akwilea_img_0026.jpg /site_media/uploads/akualnosci_zenturo_akwilea/zenturo_akwilea_img_0022.jpg /site_media/uploads/akualnosci_zenturo_akwilea/zenturo_akwilea_12864-24_portofluviale_aquileia.jpg /site_media/uploads/akualnosci_zenturo_akwilea/zenturo_akwilea_img_0006.jpg /site_media/uploads/akualnosci_zenturo_akwilea/zenturo_akwilea_img_0001.jpg /site_media/uploads/akualnosci_zenturo_akwilea/zenturo_akwilea_img_0015.jpg

Zabytki Akwilei

Akwilea to miasto z historią. Wybudowane w II wieku p.n.e. było czwartym co do wielkości miastem Cesarstwa Rzymskiego. Obecnie można w nim podziwiać zabytki sprzed wieków, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdziemy tu m.in. romańską Bazylikę Matki Boskiej Wniebowziętej.

Bazylika została wzniesiona w IV w. i zniszczona w V. Odbudował ją w sześć wieków później Patriarchat Popp. Najstarsze zachowane elementy pochodzą z IV w., podczas gdy obecny budynek kościoła wzniesiono na starożytnej części w XI wieku.

Prawdziwym smaczkiem jest mozaikowa posadzka Teodora z o powierzchni 760 m kw., która uważana jest za najstarszy zabytek wczesnochrześcijański. Jednym z najbardziej znanych obrazów przedstawionych na mozaice jest langusta spoczywająca na palmie, metaforycznie tłumacząca możliwość osiągnięcia świętości poprzez uczynki niespotykane w naturze. Ciągle trwają tu prace wykopaliskowe.

 

Innowacyjne ogrodzenie zabytkowego terenu

Do zabezpieczenia urokliwego miejsca wykorzystano panele Zenturo, zgrzewane naprzemienne, dzięki czemu ogrodzenie jest nie tylko sztywne i wytrzymałe, ale stanowi również ciekawy akcent wizualny. Oczka panelu mają 3 rozmiary: 100x100, 100x50 i 50x50 mm.

Ogrodzenie – całe w kolorze metalicznego antracytu – składa się ze 130 paneli Zenturo o wysokości 2 m. Zamontowano je na stalowych słupach Bekaclip za pomocą obejm z tworzywa sztucznego.

Akwilea


Odkopane ślady imperium

Wykopalisko w Akwilei odsłoniło wiele pamiątek z czasów Cesarstwa Rzymskiego. W południowej części odnaleziono pozostałości wybrukowanej nawierzchni, otoczonej podwójnym rzędem podstaw filarów, na których dawniej wznosił się drewniany dach. Drugi odsłonięty teren ukazał – jak się przypuszcza – dwa rynki z czasów późnego imperium. Innymi okazami są: fragment muru miasta z podstawą wieży i prawdopodobnie ślady chodnika, a na murach ślady architektoniczne z poprzednich epok. Odnaleziono również honorowy wpis senatora Tito Cesernio Stazio Quinzio Macedone, pochodzący z II w. p.n.e.

Powiązane produkty: