Pierwszy w Polsce labirynt z gabionów
dodano 23/02/2015

Pierwszy w Polsce labirynt z gabionów
Mieleckie koszary obrony cywilnej w ubiegłym roku przeobraziły się w park, w którego sercu stoją gabionowe labirynty. Przedsięwzięcie objęło 600 m3 gabionów za bagatela 200 tys. złotych i było możliwe dzięki wsparciu ze środków unijnych.
/site_media/uploads/Aktualnosc_pierwszy_w_polsce_labirynt_z_gabionow_Mielec/betafence_labirynt_gabion_dsc_0453.jpg /site_media/uploads/Aktualnosc_pierwszy_w_polsce_labirynt_z_gabionow_Mielec/betafence_labirynt_gabion_dsc_0476.jpg /site_media/uploads/Aktualnosc_pierwszy_w_polsce_labirynt_z_gabionow_Mielec/betafence_labirynt_gabion_dsc_0466.jpg /site_media/uploads/Aktualnosc_pierwszy_w_polsce_labirynt_z_gabionow_Mielec/betafence_labirynt_gabion_dsc_0495.jpg /site_media/uploads/Aktualnosc_pierwszy_w_polsce_labirynt_z_gabionow_Mielec/betafence_labirynt_gabion_dsc_0396.jpg

Teren koszarów przemieniony w labirynt z gabionów

Dzięki pozyskaniu wsparcia z UE udało się przeprowadzić modernizację dawnych koszarów obrony cywilnej w Mielcu. Koszary znajdowały się na wzgórzu zwanym Górą Cyranowską, którą otaczały lasy i nieużytki. Nad projektem zagospodarowania parku pracowało biuro projektowe PeterPan. Inspiracją dla architektów stał się labirynt w Wielkiej Brytanii wykonany przez Betafence z koszy gabionowych. Gabionowy Zespół Projektowy pomógł przygotować koncepcję adaptacji wzgórza w wyjątkowe miejsce rekreacji.

 

Park otoczony gabionami

Na szczyt wzgórza prowadzą dwie drogi. Pierwsza z nich jest stroma. Zaczyna się od strony głównej ulicy i pnie się szerokimi schodami do góry. Zamiast tradycyjnych balustrad po obu jej stronach wykonano barierki z gabionów w formie schodkowej. Druga ścieżka, także zabezpieczona gabionowym murem, poprowadzona jest po łagodnej skarpie. Wzdłuż trasy oraz w całym parku rozmieszczono ławki odgrodzone murkami z gabionu, gdzie można zregenerować siły po trudzie wspinaczki.

 

Najbardziej efektownymi odcinkami parku są dwa labirynty wykonane z koszy gabionowych. Podłoże między murami labiryntów zostało usypane z drobnych kamyczków, dzięki czemu  można dość łatwo rozpoznać po dźwięku kroków osobę szukającą drogi do wyjścia.

 

U podnóża  wzgórza w Mielcu mieszczą się przystanki autobusowe, które także wzmocniono gabionami, by uatrakcyjnić turystom czas oczekiwania na transport. Wiaty otoczone zostały koszami gabionowymi po których będą się pięły powoje i róże.

 

Co dalej po gabionowych labiryntach?

Wzgórze ozdobiono konstrukcjami z gabionu o łącznej objętości 600 m3 . Wszystkie kosze wypełnione zostały taką samą kostką granitową. Prace instalacyjne trwały kilka miesięcy na przełomie 2013 i 2014 roku. Prace instlatorskie wykonywał partner biznesowy Betafence – firma Metmesh. Koszt samych gabionów bez kamiennego wypełnienia wyniósł około 200 tys. zł.

 

Przedsięwzięcie obejmuje także adaptację dalszej części wzgórza, gdzie zaplanowano m. in. gabionowe mury w kształcie łańcucha DNA.

Powiązane produkty: