Gabiony w Szczyrku wypełnione lokalnym piaskowcem
dodano 03/03/2015

Gabiony w Szczyrku wypełnione lokalnym piaskowcem
Gabiony Betafence wypełnione lokalnym białym piaskowcem stanowią ozdobę domu w Szczyrku. Zamontowane do ściany oporowej budynku nie tylko ukryły surowy beton elewacji, ale stanowią prawdziwą ozdobę posesji. O tym, jak powstawała ta niezwykła konstrukcja opowiada właścicielka, pani Marianna Kowal.
/site_media/uploads/Aktualnosc_Gabiony_w_Szczyrku_wypelnione_lokalnym_piaskowcem/betafence_dom_szczyrk_gabion_dsc_5605.jpg /site_media/uploads/Aktualnosc_Gabiony_w_Szczyrku_wypelnione_lokalnym_piaskowcem/betafence_dom_szczyrk_gabion_dsc_5601.jpg /site_media/uploads/Aktualnosc_Gabiony_w_Szczyrku_wypelnione_lokalnym_piaskowcem/betafence_dom_szczyrk_gabion_dsc_5586.jpg /site_media/uploads/Aktualnosc_Gabiony_w_Szczyrku_wypelnione_lokalnym_piaskowcem/betafence_dom_szczyrk_gabion_dsc_5615b.jpg /site_media/uploads/Aktualnosc_Gabiony_w_Szczyrku_wypelnione_lokalnym_piaskowcem/betafence_dom_szczyrk_gabion_dsc_5595.jpg /site_media/uploads/Aktualnosc_Gabiony_w_Szczyrku_wypelnione_lokalnym_piaskowcem/betafence_dom_szczyrk_gabion_dsc_5592.jpg

Zachwycające gabiony

Gabiony wypełnione lokalnym kamieniem zdobią elewację domu w Szczyrku. Doskonale skomponowały się z architekturą drewniananego budynku w stylu zakopiańskim, osadzonego we wnęce betonowej ściany oporowej, która umacnia zbocze. Do wejścia prowadzi kilkanaście schodów położonych obok dolnego garażu, obudowanego gabionem.

 

Gabiony to doskonale proste inżyniersko rozwiązanie. Jestem nimi zafascynowana, od kiedy poznałam ich możliwości. – mówi Marianna Kowal z firmy Siatex. – Gabiony stawialiśmy już wcześniej samodzielnie na terenie firmy i w prywatnym ogrodzie, znane są więc mi od wielu lat. Ale projekt i wykonanie okładziny na domu w Szczyrku był dla nas nowatorski.

 

Proces pełen wyzwań

Jak większość projektów inżynieryjnych, tak i stawianie ściany z gabionów okazało się trudniejsze niż początkowo zakładano. Zrealizowanie zamierzonego celu w postaci fasady z gabionów wymagało dużego nakładu pracy. Główną komplikacją było opracowanie odpowiedniego sposobu na mocowanie siatek z profilem startowym do muru betonowego. Należało również zachować stabilność formy, przez co kamienie musiały być układane systematycznie w kolejnych koszach. Ściana oporowa nie w każdym miejscu była pionowa, dlatego różnice należało wyrównać odpowiednią grubością kamienia. Wiele kreatywności wymagało rozmieszczanie płaskich kamieni tak, by razem tworzyły zwartą powierzchnię. Cały projekt wykonały zaledwie dwie osoby – właściciel domu w Szczyrku i współwłaścicielka firmy Siatex.

 

Wielka satysfakcja

Efekt? Elewacja wykonana z gabionów przykuwa uwagę w każdą pogodę. – Moja ocena tego projektu może nie być obiektywna, gdyż jestem miłośniczką gabionów i cały kamień układałam własnoręcznie. Gabionowe fasady polecam innym z pełnym przekonaniem. – zachęca pani Marianna.

 

Lokalny kamień

Kosze gabinowe wypełniono piaskowcem z dodatkiem kwarcowym pochodzącym z masywu Skrzycznego. To korzystne rozwiązanie, aby do wypełnienia wykorzystywać lokalne surowce przede wszystkim ze względu na niższą cenę niż sprowadzanych z daleka.

 

Warto zwrócić uwagę, że gabiony są konstrukcjami mimo wszystko skomplikowanymi i poleca się, aby wykonywali je profesjonaliści.

Powiązane produkty: