Domy o ścianach z gabionów
dodano 17/09/2011

Domy o ścianach z gabionów
Piękne kamienne elewacje uczynią każdy budynek miejscem niemal magicznym.
/site_media/uploads/Gabiony/12597s_1beka.jpg /site_media/uploads/Gabiony/12633s_1beka.jpg /site_media/uploads/Gabiony/12305s_1beka.jpg

Do tej pory konstrukcje gabionowe znane były przede wszystkim z zastosowań infrastrukturalnych: wzmocnień ścian i osuwisk, ochrony brzegów rzek, ścian wolnostojących przy drogach i autostradach pełniących funkcje wygłuszania hałasu.

Produkt ten kryje w sobie jednak o wiele większy potencjał twórczy. Można go zastosować do małych form architektonicznych zdobiących prywatne ogrody (ścianki gabionowe Zenturo), jako przykuwający uwagę element przestrzeni publicznej (ściana gabionowa przed siedzibą firmy Gillette w Łodzi) czy jako elewacja budynku.

Tworząc gabiony jako pokrycie ścian domów najlepiej stosować kosze o szerokości 0,225 – 2,3 m (3 lub 4 oczka siatki), minimalnie 0,15 m (czyli 2 oczka). Kosze muszę być przymocowane do ściany nośnej, aby nie wywróciły ich podmuchy wiatru. Konieczne także jest ich podpieranie (wg zależności : podpora co 10 x szerokość gabionu).

Najprościej gabiony jest wypełnić kamieniem o prostopadłościennym kształcie lub cegłą, ale można stosować także nieregularne kamienie różnej wielkości. Do wykończeń narożników lub krawędzi o kątach innych niż proste świetnie nadają się gabiony w kształcie piramid lub trapezów. Chropowata powierzchnia gabionów ma tę zaletę, że nie zachęca do robienia na niej graffiti.

Zastosowanie gabionów w kształtowaniu krajobrazu nadaje architekturze nie tylko nowatorski i efektowny wygląd, ale pozwala także znaleźć rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.

Konsultacja techniczna: Leszek Panasiewicz

Powiązane produkty: